
Australští hadi – nebezpečí???
Když se mluví o „australských nebezpečích“, tak určitě brzo přijde řeč na australské hady. Jak to ale vlastně s australskými hady je? Jsou opravdu tak nebezpeční?
Otestujte své znalosti s Kukabara kvízem – možná budete překvapeni 🙂
Zodpovězeno 0 z 6 otázek Otázky:
Je nám líto, tento kvíz smíte vyplnit pouze jednou.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
Abyste mohli vyplnit tento kvíz, nejdřív musíte splnit tenhle:
Odpověděli jste správně na 0 z 6 otázek
Čas vypršel Tak co? Už víte o australských hadech víc? Při setkání uchovejte chladnou hlavu – nejspíš se rozejdete, aniž byste si navzájem ublížili 🙂 Pár zásad na závěr -nesahat a nedráždit, v buši (i jinde) se dívat kam šlapete, při pokousání hada nehonit, ránu neomývat, neřezat do ní ani ji nevysávat, končetinu nezaškrcovat jen znehybnit a vyrazit k lékaři. Odhadnete kolik druhů hadů žije v Austrálii, počítáme-li suchozemské i mořské?
V Austrálii žije asi 140 druhů suchozemských a 32 mořských hadů. Víte, že na světě je okolo 2900 druhů hadů? Zhruba desetina z nich je jedovatá. V Austrálii žije 34x víc druhů hadů než v České republice. Kolik z deseti nejjedovatějších hadů světa žije v Austrálii?
Někdy se dokonce uvádí devět. Zdá se to děsivé? Ale nejjedovatější ještě neznamená nejnebezpečnější. Austrálie má hodně jedovatých hadů, ale málo smrtelných případů uštknutí, jen 1-3 případy za rok (třeba Srí Lanka jich má 800-1000). Australští „superjedovatí“ hadi většinou žijí v odlehlých oblastech nebo jsou plaší a při setkání s lidmi spíš utíkají než útočí.
Někdy se dokonce uvádí devět. Zdá se to děsivé? Ale nejjedovatější ještě neznamená nejnebezpečnější. Austrálie má hodně jedovatých hadů, ale málo smrtelných případů uštknutí, jen 1-3 případy za rok (třeba Srí Lanka jich má 800-1000). Australští „superjedovatí“ hadi většinou žijí v odlehlých oblastech nebo jsou plaší a při setkání s lidmi spíš utíkají než útočí. Co musíte v Austrálii udělat v případě uštknutí hadem?
Opravdu – ránu nikdy neomývat! Většina nemocnic má identikity k rychlému určení typu jedu na kůži okolo kousnutí. K léčbě se použije cílený protijed místo nespecifického protijedu, který má větší riziko nežádoucích vedlejších účinků.
Opravdu – ránu nikdy neomývat! Většina nemocnic má identikity k rychlému určení typu jedu na kůži okolo kousnutí. K léčbě se použije cílený protijed místo nespecifického protijedu, který má větší riziko nežádoucích vedlejších účinků. Jedovatý australský had „death adder“ se dřív česky jmenoval „pazmije“. Nyní má přiléhavější jméno – uhodnete jaké?
Smrtonoš (Acanthophis) je korálovcovitý had, zavalitým tělem ale připomíná zmiji a odtud jeho současný anglický i bývalý český název. Nemá nic společného s postavami z Harryho Pottera (smrtijed, zmijozel) ani s rostlinou zmijovcem. Smrtonoš jménu navzdory smrt téměř nenosí – existuje účinný protijed.
Smrtonoš (Acanthophis) je korálovcovitý had, zavalitým tělem ale připomíná zmiji a odtud jeho současný anglický i bývalý český název. Nemá nic společného s postavami z Harryho Pottera (smrtijed, zmijozel) ani s rostlinou zmijovcem. Smrtonoš jménu navzdory smrt téměř nenosí – existuje účinný protijed. Který z uvedených jedovatých hadů je „Australan“?
Taipan velký Coastal Taipan (Oxyuranus scutellatus) je považován za nejnebezpečnějšího australského hada, přestože není nejjedovatější. Nejjedovatější had světa kobra královská (Ophiophagus hannah) žije v Asii. Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je nejjedovatějším hadem Afriky, chřestýš diamantový (Crotalus adamanteus) nejnebezpečnějším hadem Severní Ameriky.
Taipan velký Coastal Taipan (Oxyuranus scutellatus) je považován za nejnebezpečnějšího australského hada, přestože není nejjedovatější. Nejjedovatější had světa kobra královská (Ophiophagus hannah) žije v Asii. Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je nejjedovatějším hadem Afriky, chřestýš diamantový (Crotalus adamanteus) nejnebezpečnějším hadem Severní Ameriky. V Austrálii žijí i škrtiči („pythons“). Který z výroků JE pravdivý?
Australští pythons jsou prakticky neškodní. Nedosahují rozměrů anakondy, nejsou jedovatí ani útoční, při obraně ale dokážou kousnout. Největším australským hadem je krajta ametystová (Morelia amethystina) – rekordman měřil 8,5 metru, průměrně dorůstá okolo 3-5 m.
Australští pythons jsou prakticky neškodní. Nedosahují rozměrů anakondy, nejsou jedovatí ani útoční, při obraně ale dokážou kousnout. Největším australským hadem je krajta ametystová (Morelia amethystina) – rekordman měřil 8,5 metru, průměrně dorůstá okolo 3-5 m.Kukabara kvíz - australští hadi
Závěrečný přehled
Information
Výsledek
Průměrný výsledek
Váš výsledek
Rubriky
1. Otázka
Nápověda
2. Otázka
3. Otázka
4. Otázka
5. Otázka
6. Otázka