Vstupní branou do Austrálie je velmi často Sydney
První krok po australské půdě udělá většina lidí na letišti Kingsford Smith v Sydney. Je to domácí letiště australských aerolinií Qantas.
Sydney je domovem mnoha univerzit, ještě mnohem většího množství odborných škol a především kvalitních jazykových škol. Jazykové školy jsou pod naším nejpřísnějším drobnohledem a to vzhledem k tomu, co našinec od pobytu u protinožců očekává a jak jsou v současnosti nastaveny vízové podmínky.
Kukabara vám je dokáže popsat a hlavně je mezi sebou porovnat.
Každému vyhovuje něco jiného, tak proč by všichni měli studovat v jednom městě.
Po absolvování jazykového kurzu se mnoho lidí rozhodne ještě v Austrálii zůstat a hledají vhodný a cenově dostupný navazující kurz. A právě v Sydney jsou podmínky pro prodlužování při studiu odborných škol (tzv. VET školy – Vocational Education and Training) naprosto ideální.
Chcete s tím poradit? Napište nám.
Sydney studentské, sportovní i kulturní
O Sydney se nedá napsat v krátkosti a není naším cílem opisovat encyklopedie.
Důležité je, že toto studentské město nabízí pro každého něco:
- milovníci historie vědí, že tu narazíte na osobnost kapitána Jamese Cooka a historické vazby a tradice „mateřské“ Británie
- milovníci sportu zase, že se zde vcelku nedávno konaly Letní Olympijské hry (rok 2000), všude jsou sportoviště, věhlasné pláže, surfování, koupání…
- přírody-milovní ocení nepřeberné množství parků a zeleně, obrovský Hyde Park v centru města (více než 16 ha), přírodní zvířecí parky, národní parky v dosahu „metra“ apod.
- kulturní vyžití a nepřeberně turistických atrakcí má město, kam se člověk podívá – rozhodně se vám nepodaří ho řádně prozkoumat během pár dnů návštěvy na turistické vízum – studenti potvrdí, že teprve v průběhu několikaměsíčního pobytu dokázali metropoli řádně probádat (Opera House, Harbour Bridge, Darling Harbour, Sydney Tower, China Town, Bondi Beach, Manly, Sydney Cove, …).
Největší australské město
Sydney má přes 4 miliony obyvatel a je největší, byť se o prvenství dlouhodobě přetahuje s Melbourne. Rozlehlost města je s našimi českými měřítky nepředstavitelná, vždyť dostat se za hranice města trvá několik hodin, protože rozloha je přes 12 tisíc km².
Praha má asi 500 km², z čehož je vidět, že v Austrálii se nežije nahuštěně v panelákových sídlištích. Našince velmi překvapí, že v centru města může sednout do „metra“ a dojet po několika hodinách klidně až do jiného města. Prostě se některé vagony změní ve vlak a jedete „v dál“.
Obyvatelé Sydney nemají v češtině jednoslovné pojmenování. V angličtině se ujalo slovo „Sydneysider“ (čti „sydnysajdr).
První flotila přistála v Botany Bay
Sydney je historicky první místo, kde přistála flotila s trestanci a započala tak éra permanentního osídlování kontinentu. Sydney je dlouhodobě turisticky nejnavštěvovanějším městem, je rovněž místem, jehož 25 % obyvatel se narodilo „overseas“, tedy v zahraničí.
Více než milion obyvatel Sydney doma mluví jiným jazykem, než je angličtina.
„Jedině v Sydney se mi stalo, že se mě Australané ptali „Where were you born?“ (kde jsi se narodil), nikoli „Where are you from?“ (odkud jsi). Z mojí úrovně angličtiny sice rozpoznali, že nejsem rodilý mluvčí, ale zároveň se domnívali, že mám v kapse australský pas,“ vzpomíná Vlasta.
Vaše plány pro Sydney…?
- co můžete v Sydney studovat, to nebude složité s Kukabarou najít
- kde a jak si hledat práci vám rádi doporučíme
- za zábavou ve formě sportovního či kulturního vyžití vyrážejí „Sydnesiders“ 24/7, tedy prakticky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
Tak pojeďte do Sydney, nebudete litovat.