Karijini - příkré soutěsky a chladná voda...

Karijini

Národní park Karijini je se svými více než 6 000 čtverečními kilometry druhým největším národním parkem Západní Austrálie. Leží v její severozápadní části, v oblasti Pilbara, kousek na sever od obratníku Kozoroha. Je součástí pohoří Hamersley Ranges.

Kudy nejlépe

Ideální je spojit návštěvu Karijini s návštěvou národního parku Millstream-Chichester. Jednou z možností – ať vyrazíte od pobřeží (Dampier nebo Karratha) nebo opačným směrem z vnitrozemského Tom Price – je nezpevněná Tom Price Railway Road. Pokud se pro ni rozhodnete, tak si nezapomeňte pořídit bezplatné povolení v návštěvnickém centru Tom Price nebo Karratha. Hornické Tom Price je zároveň parku nejbližším městem, leží od něj jen 75 kilometrů. Nejbližší letiště je v Paraburdoo, kde je možné pronajmout auto.

Kdy a čím

Sezóna je v Karijini pozdní podzim-zima (květen-srpen), ale můžete jet i v létě (listopad-únor). Obojí má své výhody i nevýhody. V zimě (dry season) denní teploty většinou nešplhají přes 30°C, v noci ale může být docela „frišno“, třeba i kolem nuly. Málo srážek = méně impozantní vodopády a vůbec nižší stav vody, ale zase minimální riziko náhlých záplav. V létě (wet season) mohou být denní teploty i přes 40°C a k riziku náhlých záplav se přidává riziko cyklónů. Ale zase je v soutěskách úžasné množství vody. Návštěvu Karijini zvládnete i ve standardním autě 2WD, i když teréňák 4WD rozšíří vaše možnosti výběru.

Proč Karijini navštívit

Úžasné strmé soutěsky s vodopády a chladnými jezírky nabízejí neuvěřitelné výhledy shora, řadu turistických tras různého stupně obtížnosti (některé opravdu jen pro dobře trénované), neméně úžasné pohledy zdola a možnost ochladit se a zaplavat si. Pár míst podrobněji…

Oxers Lookout

Vyhlídka vysoko nad místem, kde se spojují čtyři soutěsky – Red, Weano, Joffre a Hancock Gorge.

Dales Gorge

Tady určitě uvidíte vodopády nezávisle na sezóně – Fortescue Falls jsou jedinými permanentními vodopády v Karijini. Circular Pool je „koupací“.

Hancock Gorge

Tady můžete podniknout – s jen malou nadsázkou – cestu do středu Země. Sestup je to opravdu strmý, místy za pomoci žebříků. Uvidíte slunný Amphitheatre a můžete se pavoučí stezkou Spider Walk dostat k jezírku Kermits Pool.

Další zajímavosti

Máte šanci vidět skalní klokánky rock-wallabies obratně zdolávající příkré stěny. Můžete tu narazit na „poskládané“ hromady oblázků. Nejsou to ale následky dětských her, ale práce Western Pebble-mound Mouse (Pseudomys chapmani). Tohle vzácné myši podobné drobné zvířátko – jen 6 cm – obklopuje svou noru hromadami oblázků, které mohou být až 50 cm vysoké a pokrývat plochu o několika metrech čtverečních (až devět!).

Nebezpečí

Část parku je nepřístupná „restricted area“. Zákaz vstupu není bezdůvodný. Bohužel „frajeři, co to přece zmáknou“ neriskují jen svoje zdraví a svůj život. Při záchranné akci jednoho takového tu v roce 2004 zahynul dobrovolný záchrance Jim Regan, který doplatil na flash flood.

Možnost bleskové záplavy je jedním z rizik parku. Co to vlastně je? Představte si okolní australskou krajinu jako velmi široký trychtýř, který při dešti rychle svede dešťovou vodu do soutěsek Karijini. Půda je totiž velmi stará a vodu prakticky nevsákne. Ta steče do koryt „občasných“ řek a do Karijini může dorazit jako záplavová vlna, která v krátké chvilce zvedne hladinu i o několik metrů. Záludné je, že vůbec nemusí pršet přímo v parku ale klidně i poměrně daleko od něj. Každopádně doporučení je jasné. Pokud začne pršet a jste někde v soutěskách, tak se okamžitě vydejte na zpáteční cestu. A pozor na kluzké skalní stěny…

Kukabara tip: Až vás unaví soutěsky, dopřejte si úžasné výhledy do krajiny z vrcholku druhé nejvyšší hory Západní Austrálie Mt Bruce neboli Punurrunha (1235 m). A ještě jeden tip – jestli chcete opravdu prozkoumat soutěsky a hlubiny Karijini se vším všudy, tak si zaplaťte akreditovaného průvodce, vyplatí se to.