Barevná poušť okolo Coober Pedy...

Coober Pedy

Hornické městečko Coober Pedy leží ve vyprahlé pouštní oblasti Jižní Austrálie na trase Stuart Highway. Na jih do Adelaide je to z městečka asi 850 kilometrů, na sever do Alice Springs 680 kilometrů.

Město opálů

Coober Pedy se pyšní označením hlavní opálové město světa. A není to jen vytahování. Zhruba 70 % světové produkce opálů pochází právě z Coober Pedy Precious Stones Field. Naleziště má rozlohu skoro 5 000 km² a dosud bylo z této plochy „zpracováno“ jen asi 10 %. Těžba je tu individuální, žádné obrovské těžařské společnosti. Každý má nárok na „claim“ o velikosti maximálně 100 x 50 metrů. Hledači opálů pocházejí ze všech koutů světa a můžete se k nim přidat i vy. I turisté totiž mohou zkusit „opal noodling“ – prohrabávání hald s hlušinou. Okolo Coober Pedy jsou jich desítky, tvarem připomínají pyramidy. Ovšem jestli vám jde o vlastnictví pěkného opálu, tak je nejjistější zajít do obchodu. Každoročně se tu, většinou během dubna, koná Opal Festival.

Podzemní architektura

Skutečně unikátní je Coober Pedy pro svou podzemí architekturu – domy vykutané do skály.

První začali žít v podzemních štolách a jeskyních navrátilci z 1.světové války, zvyklí na život v zákopech. Postupně se styl bydlení vylepšoval a dnes můžete mít svůj „dugout“ o velikosti standardního domu s 3 ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní a koupelnou nebo i bazénem – záleží na financích. Ovšem hlavní výhodou podzemního bydlení je ochrana před horkem, teplota se tu drží na 24°C, i když je na povrchu drsných 40-50 stupňů.

Dnes jsou tu i podzemní hotely, knihovna, galerie, obchody…Nejzajímavější jsou ovšem podzemní kostely – Saint Peter & Paul’s Catholic Church, Catacomb Church a Serbian Orthodox Church.

Další zajímavosti

Nadzemní část městečka už tak zajímavá není. Prakticky celé ho můžete vidět z vyhlídky Big Winch. Docela zajímavé je i místní golfové hřiště. Má standardních 18 jamek, ale žádnou trávu. Nejčastěji se kvůli teplotě hraje v noci se světélkujícími míčky. Kousek od města můžete vidět část Dog Fence, plotu postaveného kvůli psům dingo. Jeho jihoaustralská část měří 2 225 kilometrů, celkově ale běží napříč australským kontinentem v délce 5 614 kilometrů.

Breakaways

Pouštní krajina v okolí Coober Pedy má své zvláštní kouzlo. Výrazně barevnou oblast Breakaways najdete asi 33 kilometrů severně od Coober Pedy, přízračnou plochou „měsíční krajinu“ Moon Plain přibližně 15 kilometrů na severovýchod od městečka. Obě si „zahrály“ v několika filmech. Breakaways – hlavně skalní formace Castle – ve filmech Šílený Max a dóm hromu a Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Moon Plain zase ve filmech Rudá planeta a Černočerná tma.

Kukabara tip: Pokud plánujete zdolat Oodnadatta Track, tak to vezměte přes Cadney Homestead (151 km severně od Coober Pedy po Stuart Hwy). Cestou totiž projedete přes „malovanou poušť“ Painted Desert